FORMULAR INSCRIERE

Gradinita Santa Maria Del Mar este un loc special creat pentru copii, este un mediu nou, modern si la un inalt standard calitativ. Este situata in Constanta, pe strada Ion Ratiu, nr. 27, intr-o zona usor accesibila din toate zonele orasului.

DOTARI
• 6 sali de clasa multifunctionale care intrunesc cele mai ridicate cerinte pentru educatia de calitate;
• Cabinet medical – asistent medical cu program full-time
• Bucatarie proprie – cu mancare buna, cu ingrediente naturale din ferma proprie – Lactate Targusor si Puiul Dobrogean
• Cabinet metodic;
• Sala de lectura;
• Sala de pictura;
• Spatiu de joaca in interior;
• Curte proprie special amenajata: nisipar, umbrar, jocuri si jucarii;
• Centrul ofera un spatiu adecvat, securizat pentru desfasurarea activitatilor de invatare si joaca, de masa si odihna.
• Supraveghere video pe toata durata zilei

Tipurile de activitati abordate din perspectiva planului de invatamant sunt: rutine, tranzitii si activitati de invatare.

Rutinele inglobeaza activitati de tipul:
– sosirea copilului in gradinita,
– micul dejun,
– masa de pranz,
– igiena si toaleta,
– somnul/perioada de relaxare.

Tranzitiile sunt activitati de scurta durata care fac trecerea de la rutine la activitatile de invatare.

Activitatile de invatare reprezinta un ansamblu de actiuni cu caracter planificat, sistematic, metodic, intensiv, organizate si conduse de cadrul didactic, in scopul atingerii finalitatilor prevazute in curriculum.

Activitati pe domenii experientiale:

1. Domeniul stiinte –activitati matematice, cunoasterea mediului, educatie ecologica;
2. Domeniul limba si comunicare – activitati de educare a limbajului;
3. Domeniul estetic si creativ – activitati artistico-plastice, educatie muzicala;
4. Domeniul om si societate – educatie pentru societate, activitati practice;
5. Domeniul psiho motric – educatie fizica;

Ne jucam, invatam, toata vara ne distram!

Impreuna construim o scoala a viitorului centrata pe nevoile si aspiratiile copilului, mereu aproape de parinti si partenerii educationali.

Copilaria timpurie reprezinta cea mai importanta perioada din viata unui individ prin consecintele durabile pe care le are asupra dezvoltarii ulterioare a acestuia. Fiecare copil este unic, iar unicitatea lui reprezinta punctul de plecare in toate deciziile luate in privinta lui, cu scopul primordial de a-l ajuta sa se dezvolte pe deplin.

In acesta vara, incepand cu data de 1 Iulie, copiii dumneavoastra au posibilitatea de a petrece timpul intr-un mod folositor si placut la Santa Maria del Mar Summer School. Va propunem o imbinare armonioasa a activitatilor instructiv-educative cu cele recreativ-distractive, specifice unei vacante de neuitat.

Va prezentam cursul bilingv Music Gym care se va desfasura in fiecare dimineata, la ora 9:30, in aer liber sub forma unei activitati care imbina elemente de dans aerobic cu insusirea deprinderilor specifice domeniului psihomotric si utilizarea lor in diferite contexte, pentru formarea unei tinute corporale corecte( in pozitia stand, sezand si in deplasare).

Programul continua cu desfasurarea activitatilor integrate pe domenii experientiale, avand ca scop fixarea tehnicilor de lucru invatate precum si insusirea de noi cunostinte. Tinand cont de nevoia copilului de miscare si explorare a mediului inconjurator, de modul particular de dezvoltare al fiecaruia, introducem in program:

• Concursuri in aer liber
  • Jocuri si activitati liber alese
  • Activitati recreative in interiorul si exteriorul gradinitei (plimbari pe malul marii, jocuri in nisip, plimbari in parc, spectacole de teatru).

Santa Maria del Mar Summer School va prezinta si urmatoarele activitati optionale:

1. Atelier Art and Science – 30 lei/ saptamana (a patra sedinta este gratuita)
  2. Dezvoltare personala -30 lei/ saptamana (a patra sedinta este gratuita)
  3. Povestea jocului de SAH – 30 lei/ saptamana (a patra sedinta este gratuita)
  4. Learning with Music – 30 lei/ luna

Tarifele pentru programul zilnic:

O saptamana – 250 lei
O luna – 800 lei
O zi intreaga – 80 lei
O zi scurta cu masa – 50 lei
Intre 1-15 august taxa de scolarizare este de – 500 lei.

INSCRIERE:

Pentru anul scolar 2016-2017, gradinita „Santa Maria del Mar” face inscrieri.
Inscrierea copiilor se face de catre unul dintre parinti sau tutore legal. Copii se vor supune unui examen medical sumar. Daca parintele a dat declaratii false sau a ascuns vreo boala grava a copilului, contractul este anulat.
De asemenea, se completeaza si contractul de inscriere.

REGULI IN CAZ DE BOALA :

– In cazul imbolnavirilor precum  eczeme,  raceala, dureri de gat, greturi, diaree sau febra, copilul va fi tinut acasa.
– In situatia bolilor cu caracter contagios ale copiilor sau ale unui membru din familie (oreion, diferite boli de piele, scarlatina, varsat de vânt, tuse convulsiva, tuberculoza, hepatita, conjunctivita, altele) trebuie anuntat personalul gradinitei pentru ocrotirea celorlati copii.
– In cazul unor boli precum tuberculoza, hepatita A, B, difterie, se vor lua masuri speciale cum ar fi: recoltarea de probe contactilor si dezinfectie in sali efectuata de SANIPID.
– La revenirea copiilor in gradinita dupa o boala contagioasa, se va prezenta un aviz medical prin care se adevereste ca nu mai este niciun risc de imbolnavire pentru colectivul gradinitei.

Include mic dejun si gustare fructe/legume
Tarif: 550 lei
Include mic dejun si gustare fructe/legume + pranz
Tarif: 650 lei