DE CE ESTE SANTA MARIA UN LOC SPECIAL?

Educatie inalt calitativa realizata de catre profesori pentru invatamantul prescolar cu performante in activitatea profesionala.

Promovarea unei atitudini pozitive, stimulative din punct de vedere intelectual si al interactiunii sociale, de dezvoltare a creativitatii ca abilitate naturala si de respect a valorilor traditionale.

Spatiu ultramodern, dotat dupa standarde europene – arhitectura si amenajarile interioare fiind concepute special de catre un designer.

Supraveghere video pentru siguranta copiilor si confortul parintilor.

Flexibilitate in conceperea unui program personalizat fiecarui copil in parte, in functie de planurile si activitatile parintilor (cu sau fara frecventa zilnica).

Va invitam sa ne vizitati si sa va convingeti ca “Santa Maria Del Mar” este cea mai buna alegere din punct de vedere educational pentru copii.

Atmosfera specifica varstei lor contribuie la stimularea curiozitatii si dorintei de a se juca invatand si de a invata jucandu-se. Asiguram un mediu sigur, primitor, curat, relaxant si foarte bine dotat.

Intreg personalul, cu experienta in lucrul cu prescolarii, acorda copilului intreaga atentie necesara pentru ca acesta sa se simta iubit, protejat si valorificat la potentialul sau maxim.

Astfel, in acest mediu minunat, copilul devine increzator, creativ, independent, cauta si gaseste solutii, isi asuma riscuri si ia decizii, se adapteaza la situatii noi.

RESURSE UMANE:

• 9 profesori calificati in domeniul invatamantului prescolar
  • 4 asistenti educatori calificati
  • personal de ingrijire si curatenie
  • 1 bucatar
  • 1 psiholog şcolar
  • 1 asistent medical cu program full-time;
  • Profesori calificati – activitati optionale:
    • Limba engleza;
    • Muzica vocala;
    • Limba germana;
    • Gimnastica ritmica si dans modern;
    • Lectura;
    • Bune maniere;
    • Teatru;
    • “Learning English with Music”;
    • Ora de Creatie;

RESURSE  MATERIALE:

• Baza didactica moderna – sistem Home Cinema, laptop-uri, imprimante, copiator, o larga colectie de casete audio, video, CD-uri, DVD-uri,
    truse de joc pentru exersarea unor deprinderi tehnice si de munca intelectuala;
  • Seturi de materiale necesare pentru stimularea dezvoltarii globale a copilului;
  • Centru de documentare si informare cu peste 300 de carti;
  • Mobilier achizitionat de la furnizori specializati din Franta si Germania;